Oblak
Díl 01 / Švédsko
V Göteborgu se přes noc na pouhém metru čtverečním náhle objeví velmi zvláštní oblak. Objekt, který vybízí k tomu, aby se v něm lidé ztratili nebo naopak našli. O co jde a zda báseň umělkyně Jeleny Popov Abouhanian prozrazuje o objektu více, zjistíte v našem filmu.
Jelena Popov Abouhanian
Jelena se narodila v malé srbské vesnici, formovaly ji ale především její zkušenosti ze zahraničí. Absolvovala studium na milánské univerzitě Politecnico di Milano. Následný pobyt v Dubaji měl na její pohled na svět zásadní vliv: Jelena se cítí nepatřičně v hektickém, stresujícím, chladném, moderním světě velkých nadnárodních společností. Teprve ve Stockholmu našla sama sebe a své umělecké zaměření − využití a působení světla. Zejména v pracovním prostředí, které se kvůli špatně osvětleným home officům stává ještě osamělejším a temnějším, chce vytvořit nové prostory, které mohou pozitivně změnit naše vnímání a sebepojetí. Jako například oblak, průchozí objekt na metru čtverečním, do kterého se návštěvníci mohou zcela ponořit, aby se tím vrátili sami k sobě.
Přístav ticha − lokalita
Přístav Göteborg − mezinárodní obchodní centrum, kde se setkává zboží, lidé a myšlenky z celého světa. Pro Jelenu je toto kosmopolitní místo odrazem její vlastní mezinárodní minulosti. A právě zde našla ideální místo pro svou instalaci. V prázdném skladišti rozvíjí svým oblakem z jejího pohledu zvláštní symboliku: jako útočiště uprostřed rušného a hektického přístavu. Prázdný sklad, symbol chladného pracovního světa, se díky oblaku stává místem ponoření, které nás nutí přemýšlet o sobě jako o součásti globálně propojeného lidstva.
„Chci, abys splynul s mou instalací. Chci, aby ses do tohoto oblaku zcela ponořil."
Jelena Popov Abouhanian
Jak se vytváří oblak?
Aby Jelena mohla vyjádřit své myšlenky na ploše pouhého jednoho metru čtverečního, vytvořila složitou strukturu, v níž na sebe v takto omezeném prostoru vzájemně působí nejrůznější materiály. Jádro, podepřené kovovou konstrukcí, je vyplněno měkkou pěnou, pokrytou pružným a ohebným voděodolným materiálem, který odolává vlhkosti vznikající v hale. V mlžném oparu kolem instalace vede návštěvníky k oblaku jemné osvětlení. Vzniká tak nálada, která stírá hranice mezi hmatatelným a nadpozemským. A vybízí k meditaci v houbovitém jádru.
The Shape We Are In
− Báseň do oblak
Nadpozemský zážitek v oblaku popisuje Jelena také v básni. Zde video s básní.
„Doufám, že si lidé díky zkoumání oblaku lépe uvědomí svět kolem sebe."
Jelena Popov Abouhanian