Fontána na dešťovou vodu

Díl 07 / Česká republika

Přívalové deště, sucho, ubývající podzemní voda: v době klimatických změn se voda a její správné využití stávají určujícím aspektem městského plánování. Matyáš Barák ukazuje díky svému skvělému projektu − fontáně, která uprostřed města filtruje dešťovou vodu na pitnou, že každý metr čtvereční má význam. Autor fontány tak svým objektem vytváří nejen pitnou vodu, ale také téma, o kterém se dá mluvit.

Matyáš Barák

Matyáš je začínající designér a umělec. Vzdělání a pracovní zkušenosti získal mimo jiné na UMPRUM v Praze, na londýnské Royal College of Art, v kanceláři architekta Javiera Corvalána v Paraguayi nebo v pražském studiu Petr Hájek ARCHITEKTI. Pro jeho umělecké směřování však bylo důležité zejména studium na Royal College of Art v Londýně: městě s enormním množstvím srážek. Když zde pozoroval, jak dešťová voda bez užitku stéká do kanálu, položil si otázku, zda by se nedala využít lépe. Z toho vznikla myšlenka instalace, která slouží jako filtrační systém právě na dešťovou vodu. A svou vizi zrealizoval v tomto projektu na pouhém jednom metru čtverečním.

„Ve městě je voda všudypřítomná.
Proč o ní tedy nikdo nepřemýšlí?“

Matyáš Barák

Od dešťové vody k pitné
− jak to funguje?

Aby se z dešťové vody stala čistá pitná voda, prochází voda ve fontáně několika fázemi: Kovové pláty na střeše fontány zachycují dešťovou vodu a odvádějí ji do trubice. Tam dešťová voda protéká vrstvami různých materiálů, které postupně mění dešťovou vodu na pitnou: Větší kameny odstraní z vody hrubé částice nečistot, vrstva štěrku ty jemnější. Toxiny a škodlivé látky jsou odfiltrovány vrstvami aktivního uhlí a kokosových vláken. Bavlna čistí vodu ještě jemněji, než ji lze použít jako pitnou. Čistá, chladivá a lahodná. Na zdraví.

„Někdy stačí jen menší zásahy,
abychom se přizpůsobili změně
klimatu.“

Petr Návrat

Jeden metr čtvereční udržitelnosti

Čeho lze dosáhnout na jednom metru čtverečním? Podle Petra Návrata, urbanisty a odborníka na udržitelnost, poměrně hodně: protože podle něj jsou to právě drobnosti, které dělají město obyvatelnějším: vždyť lavička k sezení, strom, který poskytuje stín − nebo třeba fontána, mohou sjednotit čtvrť a dát jí komunitní ráz. Projekt fontány také ukazuje, že změna nemusí být složitá:
S trochou představivosti lze i na malém prostoru udělat každé místo udržitelnějším. Stačí jen začít.

Jak být udržitelnější
– začni sám u sebe

 

Podle odborníků jako je Petr, není třeba mnoho, abyste svůj dům lépe přizpůsobili měnícímu se klimatu. Často stačí ta nejjednodušší opatření, ke kterým ani nepotřebujete celý metr čtvereční plochy: například zelená střecha na garáži nebo terase zlepšuje městské klima a poskytuje životní prostor hmyzu. Stínící sítě a chytře rozmístěné trvalky vytvoří stín pro vás i citlivé rostliny. Sudy na dešťovou vodu sice neshromažďují pitnou vodu, ale pomáhají vašim rostlinám přežít období sucha.

Najdi skvělé projekty v jakémkoli formátu.
Více informací se dozvíš zde.